Στο ρελαντί η Νίκη Βόλου – «Καθάρισε» τον Καμπανιακό στο Πανθεσσαλικό!

AURA TEO
red nose1

Τις επιτυχίες της στο πρωτάθλημα ζευγάρωσε η Νίκη Βόλου, κερδίζοντας εύκολα με 2-0 τον Καμπανιακό στο Πανθεσσαλικό. Τζιώρας και Ανδρέου οι σκόρερ για την ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου που αναρριχήθηκε στο βαθμολογικό πίνακα και πηγαίνει στο «Σεραφείδειο» την επόμενη αγωνιστική για να αντιμετωπίσει την ΑΕΚ Β.

Η Νίκη ήταν η ομάδα που μπήκε με μεγαλύτερη δύναμη στο παιχνίδι, θέλοντας να πάρει από νωρίς τα ηνία της αναμέτρησης. Έτσι και έγινε, με τους παίκτες του Δημήτρη Ελευθερόπουλου να προσπαθούν να μεταφέρουν το ματς κοντά στην εστία του Κασαπίδη. Μία κεφαλιά και ένα σουτ του Γαβριηλίδη ήταν οι πρώτες αξιοσημείωτες στιγμές στα πρώτα λεπτά, χωρίς όμως αποτέλεσμα, ενώ ο κίπερ του Καμπανιακού αντέδρασε σωστά στην κεφαλιά του Κάσσου στο 26′.

355056664 817671873033152 6119002193152747524 n

Στο 29′ ήταν η σειρά του Καμπανιακού να απειλήσει, όταν μετά από ολιγωρία της άμυνας ο Νίκος Καθάριος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση στην καρδιά της περιοχής, όμως το σουτ που επιχείρησε κατέληξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γκαραβέλη. Στην επόμενη φάση ωστόσο, είχαμε το γκολ για τους γηπεδούχους. Μετά από όμορφη κούρσα από τα δεξιά, ο Κάσσος γύρισε την μπάλα παράλληλα στον Τζιώρα εξουδετερώνοντας τον κίπερ του Καμπανιακού, με τον έμπειρο φορ να σπρώχνει απλά εξ επαφής τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 μεσα σε αποθέωση!

Στο 32′ ο Παναγιωτίδης τέσταρε τα αντανακλαστικά του Κασαπίδη, που όμως μπλάκαρε το σουτ που επιχείρησε, με τη Νίκη να παίρνει ώθηση από το προβάδισμα της και να πιέζει για ακόμα ένα γκολ θέλοντας να «καθαρίσει» το παιχνίδι. Στο 42ο λεπτό οι κυανόλευκοι σπατάλησαν τεράστια ευκαιρία για το 2-0, όταν ο Μιράντα γύρισε στον αμαρκάριστο Γαβριηλίδη, που όμως καθυστέρησε να εκτελέσει, με το τελείωμα του να περνά τελικά ελάχιστα εκτός, καταλήγοντας σε κόρνερ.

Στην εξέλιξη της φάσης ωστόσο ήρθε και το δεύτερο γκολ για τη Νίκη. Με την εκτέλεση του κόρνερ,  Ανδρέου σηκώθηκε ψηλότερα από όλους και με το κεφάλι νίκησε τον Κασαπίδη, διευρύνοντας το κυανόλευκο προβάδισμα στο 43′, κάνοντας πολύ ευκολότερο το ματς στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι δύο ομάδες επέστρεψαν από τα αποδυτήρια, με τεράστια φάση για τη Νίκη Βόλου. Ο Μιράντα άδειασε υπέροχα τον προσωπικό του αντίπαλο στο 53′, έκανε την κούρσα και βρέθηκε σε πλάγιο τετ α τετ με τον Κασαπίδη, όμως το πλασέ του αποκρούστηκε στο δεξί κάθετο δοκάρι, με τον επερχόμενο Γαβριηλίδη να σουτάρει ψηλά εκτός ισορροπίας, σπαταλώντας μεγάλη ευκαιρία για να τελειώσει οριστικά το ματς.

Στο 58′ η κεφαλιά του Μπαχανάκ μετά από εκτέλεση κόρνερ πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ ο Κασαπίδης μπλόκαρε με δυσκολία στη δεξιά του γωνιά το σουτ του Τζιώρα στο 65′. Τέσσερα λεπτά μετά ο Ριμπέιρο έκανε φοβερή ενέργεια από τα αριστερά, πιάνοντας ένα καλοζυγισμένο σουτ που πέρασε ελάχιστα πάνω από τη συμβολή των δοκών, με τη Νίκη να έχει την πλήρη πρωτοβουλία των κινήσεων, να ψάχνει με θέρμη ακόμα ένα γκολ και κυρίως να μην απειλείται από τον Καμπανιακό, που δεν έβρισκε διαδρόμους προς την εστία του Γκαραβέλη.

Στο 79′ ο Μοράρ έκανε τη λόμπα μετά από πάσα του Κρητικού, όμως η μπάλα πέρασε ψηλά. Αυτή ήταν και η τελευταία ουσιαστικά αξιοσημείωτη ευκαιρία στο ματς, καθώς στο φινάλε ο ρυθμός έπεσε, με τις δύο ομάδες να συμβιβάζονται με το αποτλέλεσμα. Κάπως έτσι η Νίκη ζευγάρωσε τις επιτυχίες της στο πρωτάθλημα, έφτασε τους 6 βαθμούς και αναρριχήθηκε στο βαθμολογικό πίνακα. Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου η ΑΕΚ Β στο «Σεραφείδειο».

Νίκη Βόλου: Γκαραβέλης, Κάσσος (69′ Τοπλαίδης), Αναστασίου, Ανδρέου, Μπαχανάκ, Κυριακίδης, Παναγιωτίδης (60′ Λίταινας), Γαβριηλίδης, Ριμπέιρο (80′ Πολίτης), Μιράντα (60′ Κρητικός), Τζιώρας (69′ Μοράρ)

Καμπανιακός: Κασαπίδης, Γαρύφαλλος, Πουκουδης, Καθάριος Ν., Μπούσης, Παπαστεργιανός (77′ Καράμπελας) , Πόζογλου (69′ Ξιφιλίνος), Καθάριος Π. (46′ Έππας), Σαρβανίδης (46′ Προσκυνητόπουλος), Τότσκα (60′ Μανιός), Φροσύνης