ΠΟ Φήκης: Παλικαρίσια “απόδραση” με ανατροπή στο 90+5′ από το Αγρίνιο

AURA TEO
red nose1

Την παρθενική νίκη στη φετινή Γ’ Εθνική και μάλιστα με ανατροπή πέτυχε ο ΠΟ Φήκης. Οι κόκκινοι του Νίκου Μανούρα επικράτησαν με 2-3 εκτός έδρας του Παναγρινιακού για την 4η αγωνιστική του Γ’ ομίλου, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νίκο Σκόνδρα ο οποίος σημείωσε χατ-τρικ (18′, 64′, 90+5′)

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να πάρουν προβάδισμα λίγο μετά τη συμπλήρωση ενός τετάρτου στο ματς.

Ήταν συγκεκριμένα το 18ο λεπτό, όταν οι παίκτες του Νίκου Μανούρα κέρδισαν ένα φάουλ λίγο έξω από την περιοχή και ελαφρώς αριστερά. Στην εκτέλεση ο Γκαντιάς έστρωσε τη μπάλα στο Νίκο Σκόνδρα και αυτός με δυνατό σουτ σημάδεψε χαμηλά στην αριστερή γωνία του Μανιάτη, μη αφήνοντάς του κανένα περιθώριο αντίδρασης με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα και το σκορ να γίνεται 0-1.

Ενώ όλα έδειχναν ότι η Φήκη θα πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το προβάδισμα, ήρθε μια αμυντική ολιγωρία, να φέρει το παιχνίδι στα ίσια.

Ήταν μια στημένη μπάλα για τους γηπεδούχους, με τον Γκόλια να γεμίζει στην περιοχή των κόκκινων, τον Σκόνδρα να μην απομακρύνει όπως θα έπρεπε και τη μπάλα να στρώνεται στον Τσάκνη ο οποίος “εκτέλεσε” από κοντινή απόσταση τον Ντάσκα, γράφοντας το 1-1 που ήταν και το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Μάλιστα, με το «καλησπέρα» στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Βασίλη Ξανθόπουλου πέτυχαν την ολική ανατροπή στο σκορ.

Στο 49ο λεπτό, οι γηπεδούχοι βγήκαν ταχύτατα στην επίθεση με Τσιούνη, Τσάκνη και Μήλιο. Ο Τσάκνης έστρωσε τη μπάλα στον Μήλιο και ο τελευταίος, από τα όρια της περιοχής, έπιασε ένα τεχνικό ψηλοκρεμαστό σουτ που κατέληξε στην απέναντι γωνία του Ντάσκα και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Η εξέλιξη αυτή όμως πείσμωσε τους παίκτες του Νίκου Μανούρα που σε κανένα σημείο του αγώνα δεν έδειξαν να απογοητεύονται και να τον παρατάνε. Η «απάντηση» των φιλοξενούμενων στο σκορ ήρθε ένα τέταρτο αργότερα.

Στο 64ο λεπτό, ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε το σημείο του πέναλτι σε χέρι του Μήλιου μετά από γύρισμα του Ν. Σκόνδρα. Ο ίδιος παίκτης ανέλαβε και την εκτέλεσή του, έστειλε στην άλλη γωνία τον Μανιάτη και έφερε εκ νέου το παιχνίδι στα ίσια.

Όσο κυλούσε ο χρόνος, οι δύο ομάδες είχαν τις στιγμές τους, δίχως όμως να καταφέρουν να βρουν δίχτυα. Κι εκεί που όλα έδειχναν ότι το 2-2 θα ήταν το τελικό σκορ, ήρθε μια πανέμορφη ενέργεια στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων να ανατρέψει τα δεδομένα.

Ο Σιαμαντάς έγινε κάτοχος της μπάλας από αριστερά, απέφυγε όμορφα τον Σωτηρόπουλο βάζοντάς τον στην πλάτη του, μπήκε στην περιοχή όπου και ανατράπηκε από τον αντίπαλό του με τον διαιτητή να υποδεικνύει δίχως δισταγμό για δεύτερη φορά στον αγώνα πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε εκ νέου ο Νίκος Σκόνδρας. Ο 30χρονος ποδοσφαιριστής αποδείχτηκε “τέρας ψυχραιμίας” και παρά το ότι ο αντίπαλος γκολκίπερ έπεσε σωστά, δεν κατάφερε να αποσοβήσει το “μοιραίο” και να αποτρέψει το 2-3 που ήταν και το τελικό σκορ του συναρπαστικού αγώνα.

Παναγρινιακός (Βασίλης Ξανθόπουλος): Μανιάτης, Καλοκαίρης, Γκόλιας, Σωτηρόπουλος, Λίτσος, Καντάνης, Τσιούνης, Μανιώτης, Τσάκνης, Μήλιος, Βασιλόγιαννης

ΠΟ Φήκης (Νίκος Μανούρας): Ντάσκας, Γιαννούλας, Τζέλης, Γ. Σκόνδρας, Δρόσος, Καλαμαράς, Γεωργάκης, Γκαντιάς, Ιωάννου, Ν. Σκόνδρας, Σιαμαντάς