Βόλος – Ατρόμητος: Δια χειρός Γιαννιώτη.. μοιρασιά στο Πανθεσσαλικό

AURA TEO
red nose1

Σε ένα παιχνίδι χωρίς άγχος και πίεση για το αποτέλεσμα, Βόλος και Ατρόμητος αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1 στο Πανθεσσαλικό Στάδιο.

Ο Βόλος ήταν καλύτερος και στα δύο ημίχρονα, αλλά ο Ατρόμητος ήταν η ομάδα πουπήρε το προβάδισμα με γκολ του Κουλούρη στο 42′. Ο Φαν Βέερτ στο 52′ ισοφάρισε για τους γηπεδούχους, οι οποίοι στη συνέχεια είχαν αρκετές ευκαιρίες για την ανατροπή, αλλά ο Γιαννιώτης με εξαιρετικές επεμβάσεις δεν τους επέτρεψε να πάρουν τους τρεις βαθμούς.

Ο Βόλος στο 17′ άγγιξε το γκολ όταν ο Μπαρτόλο με ένα σουτ λίγο έξω από την περιοχή είδε την μπάλα να περνάει… σύριζα από το οριζόντιο δοκάρι του Γιαννιώτη. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να έχουν το πάνω χέρι, ωστόσο στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους ο Ατρόμητος ισορρόπησε το παιχνίδι και ένα λάθος από πλευράς Βόλου αρκούσε στους φιλοξενούμενους για να πάρουν το προβάδισμα στο 42′. Ο Φεράρι έκανε ένα αχρείαστο τακουνάκι και… πούλησε την μπάλα με τον Κιβρακίδη να βρίσκει με βαθιά μπαλιά τον Κουλούρη και τον τελευταίο να νικάει στη διεκδίκηση τον Γκιουλέν και να πλασάρει τον Παπαδόπουλο για το 0-1.

Ο Ατρόμητος δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους είχε μια ακόμα πολύ καλή στιγμή με σουτ του Ροτάριου από πλεονεκτική θέση, αλλά στο 52′ ο Βόλος έφτασε στην ισοφάριση. Και αυτό το γκολ ξεκίνησε από ένα λάθος και συγκεκριμένα του Καστεγιάνο, ο οποίος έχασε χωρίς πίεση την μπάλα, με τον αρχισκόρερ του Βόλου Φαν Βέερτ να τον τιμωρεί τελειώνοντας τη φάση στα δίχτυα για το 1-1. Οι κυανέρυθροι στο 57′ και στο 61′ απείλησαν για να κάνουν την ανατροπή με κεφαλιές τον Τσοκάνη και Σιέλη, με την μπάλα να περνάει άουτ στην πρώτη περίπτωση και τον Γιαννιώτη να μπλοκάρει στη δεύτερη.

Ο Βόλος είχε πάρει και πάλι τα ηνία του ματς και στο 66′ έφτασε πολύ κοντά και στο δεύτερο γκολ και πάλι με τον Φαν Βέερτ, έπειτα από πάσα του Φερνάντες, αλλά ο Γιαννιώτης με τα ακροδάχτυλα απέκρουσε το πλασέ του Ολλανδού φορ. Δύο λεπτά αργότερα ο Ατρόμητος απάντησε με σουτ του Σάλομον που έβγαλε εντυπωσιακά ο Παπαδόπουλος, με τον Βόλο να δίνει συνέχεια στις χαμένες ευκαιρίες όταν ο Ροσέρο συνδυάστηκε με τον Μπαρτόλο, που όμως με την εστία στο… πιάτο δεν βρήκε στόχο. Οι Βολιώτες είχαν ακόμα μια τεράστια ευκαιρία στο 80′ όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Σιέλης έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο φοβερός Γιαννιώτης απέκρουσε με το πόδι. Ο γκολκίπερ του Ατρόμητου φώναξε ξανά «παρών» στο 86′ σε σουτ του Φεράρι με το 1-1 να διατηρείται ως το τέλος.

20190610 234550 0000

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Παπαδόπουλος, Σιέλης, Γκιουλέν (70′ Τριανταφύλλου), Άλχο, Φεράρι, Τσοκάνης (62′ Ριένστρα), Μεταξάς (70′ Ροσέρο), Μπαριέντος, Φερνάντες, Μπαρτόλο (83′ Πουρίτα), Φαν Βέερτ

Ατρόμητος (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Καστεγιάνο (77′ Τζοβάρας), Κιβρακίδης (77′ Βασιλαντωνόπουλος), Στρούγγης, Έρλινγκμαρκ, Σάλομον, Χαρίσης, Καρτάλης (77′ Άλιμπεκ), Μουνίθ (83′ Ντένιτς), Κλωναρίδης (27′ Ροτάριου), Κουλούρης

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Άλμα παραμονής για τον Ολυμπιακό Βόλου!

Τελικός Κυπέλλου ΕΠΣΘ: Κυπελλούχος ο Πύρασος Νέας Αγχιάλου για τη χρονιά 2021-2022 (vid)

Βλαχομήτρος: “Σε δεινή θέση ο Πανσερραϊκός – Να κλείσουμε καλά τη χρονιά”