Σκόρπισε τα Τρίκαλα με εντυπωσιακή εμφάνιση η Νίκη Βόλου!

AURA TEO
red nose1

Σπουδαία νίκη ενόψει της συνέχειας πέτυχε η Νίκη Βόλου σήμερα (13/1) στο Πανθεσσαλικό κόντρα στον ΑΟ Τρίκαλα. Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη ήταν επιβλητική και φιλοδώρησε με τρία τέρματα τους κυανέρθρους στο θεσσαλικό ντέρμπι της αγωνιστικής.

Στο πρώτο μέρος η Νίκη Βόλου ήταν αισθητά καλύτερη από τον ΑΟ Τρίκαλα και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες με το υπέρ της 1-0, με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια να την αδικεί. Η Νίκη απείλησε μόλις στο 7′ με τον Βλαχομήτρο να μην προλαβαίνει να κάνει την προβολή μετά σέντρα του Ροχάνο. Ο ΑΟΤ απάντησε άμεσα και στο 11′ ο Ευθυμίου επιχείρησε το σουτ μέσα από την κυανόλευκη περιοχή, αναγκάζοντας τον Μπάγιτς να παραχωρήσει κόρνερ.

355056664 817671873033152 6119002193152747524 n

Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη συνέχισε να πιέζει και με τον Ροχάνο στο 13′ να χάνει μεγάλη ευκαιρία για το 1-0, καθώς από άκρως πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Αγριμάκη. Ότι δεν έκανε ο Ροχάνο, έκανε δύο λεπτά μετά ο Κάσσος. Ο μεσοεπιθετικός της Νίκης κινήθηκε κάθετα και με δυνατό σουτ από τα όρια της περιοχής του ΑΟΤ άνοιξε το σκορ. Στο 21′ η Νίκη απώλεσε νέα μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 2-0, όταν ο Ροχάνο σέντραρε από τα αριστερά με τον Βλαχομήτρο από το ύψος της μικρής περιοχής να μην μπορεί να σκοράρει. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ακόμη μία σημαντική ευκαιρία, ο Βλαχομήτρος βγήκε σε θέση  τετ α τετ με τον Αγριμάκη αλλά το σουτ που δοκίμασε πέρασε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο το θέαμα δεν ήταν εφάμιλλο του πρώτου με τις καλές στιγμές να είναι ελάχιστες. Η Νίκη είχε τον πλήρη έλεγχο, με τον ΑΟ Τρίκαλα να μην μπορεί να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Μπάγιτς. Οι κυανόλευκοι λίγο πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, κατέγραψαν δύο τελικές προσπάθειες με τα σουτ των Πάνου και Τσουκαλά να καταλήγουν στην αγκαλιά του Αγριμάκη.

Η Νίκη συνέχισε να πιέζει και στο 79′ κλείδωσε το ματς και πάλι με τον Πασχάλη Κάσσο να βρίσκει τον δρόμος προς τα αντίπαλα δίχτυα. Ο Κάσσος μετά από σέντρα του Πάνου έπιασε αριστοτεχνικό πλασέ μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον Αγριμάκη για το 2-0. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Χρήστος Τζιώρας έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, γράφοντας το τελικό 3-0 μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια. Ο επιθετικός της Νίκης έκλεψε την μπάλα στη μεσαία γραμμή, κινήθηκε κάθετα με την μπάλα για 30 μέτρα, μπήκε στην περιοχή και με ωραίο τελείωμα έβαλε το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ.

Οι συνθέσεις:

Νίκη Βόλου: Μπάγιτς, Τσιμπούκας, Ανδρέου, Αλιατίδης, Πάνος, Κάσσος, Τσουκαλάς, Κυριακίδης, Γκαρσία (Βασιλείου 83′), Βλαχομήτρος (Τζιώρας 55′), Ροχάνο (Μέτσε 75′)

ΑΟ Τρίκαλα: Αγριμάκης, Σανδραβέλης, Ριζογιάννης, Χειρίτραντας, Ελευθεριάδης (Μυλόπουλος 87′), Ευθυμίου, Μπαξεβάνος (Ιωαννίδης 87′), Κεχαγιάς, Πέλκας, Οντίνο (Μπαράτα 58′), Μανίσογλου (Ντιαλόσι 66′)