Νίκη θρίλερ για τον Ολυμπιακό Βόλου στο Βελεστίνο – Υπέταξε στην εκπνοή τον Ρήγα!

AURA TEO
red nose1

Σε ένα ηλιόλουστο μεσημέρι στο Βελεστίνο, ο Ρήγας Φεραίος υποδέχτηκε τον Ολυμπιακό Βόλου, τον ζόρισε ιδιαίτερα, όμως στο φινάλε οι ερυθρόλευκοι βρήκαν τα νικητήρια τέρματα για το τελικό 0-2, ένα σκορ που κρατά τον Ολυμπιακό στην κορυφή της Α’ ΕΠΣΘ!

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 17ο λεπτό, όταν ο Σκοπελίτης έπιασε ένα καλοζυγισμένο σουτ και ανάγκασε τον Χαλιμούρδα σε εκτίναξη στη γωνιά του για να αποσοβήσει τον κίνδυνο. Στο επόμενο λεπτό, ήταν ο Κυρίτσης που επιχείρησε να απειλήσει τον κατά συνθήκη τερματοφύλακα του Ρήγα, όμως το σουτ που επιχείρησε κατέληξε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ο Χαλιμούρδας μπλόκαρε στο 25′ την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σκοπελίτη, με τον Ολυμπιακό να έχει μεν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά να βλέπει το Ρήγα να κλείνει σωστά τους χώρους και να αποφεύγει τους μεγάλους κινδύνους.

284509599 5181409178613999 4689180224733990093 n

Τα λεπτά κυλούσαν με τους ερυθρολεύκους να ψάχνουν το δρόμο προς την εστία των γηπεδούχων χωρίς αποτέλεσμα. Στο 43′ η κεφαλιά του Βλάχου από σέντρα του Καμπέρη πέρασε λίγο άουτ, όπως και η κεφαλιά του ίδιου παίκτη στο 45′ μετά από κόρνερ του Σκοπελίτη. Κάπως έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ, σε ένα πρώτο μέρος με λίγες καλές στιγμές.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα δεν άλλαξε, πριν έρθει το 55′ και η αποβολή του Βλιώρα για να αλλάξει τις ισορροπίες στο ματς, με τον αμυντικό του Ρήγα να παίρνει την άγουσα για τα αποδυτήρια με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο 59′ οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι για μαρκάρισμα πάνω στον Φουρκιώτη με τον ρέφερι να μην συγκινείται, ενώ δύο λεπτά μετά ήρθε η μεγαλύτερη φάση του αγώνα. Ο Σκοπελίτης εκτέλεσε κόρνερ, ο Κούλπας σηκώθηκε ψηλότερα από όλους, αλλά η δυνατή κεφαλιά που επιχείρησε αποκρούστηκε από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Χαλιμούρδα που με την συνολική του παρουσία κατάφερε να.. ξεχάσουν άπαντες ότι δεν είναι τερματοφύλακας.

Η ατμόσφαιρα στην κερκίδα ήταν εξαιρετική με οπαδούς και των δύο ομάδων, πριν έρθει μια στιγμή έντασης στο 70′ για να χρειαστεί πεντάλεπτη διακοπή ώστε να επέμβουν οι ψυχραιμότεροι και να πέσουν οι τόνοι. Το ματς συνεχίστηκε χωρίς πρόβλημα, με τον Ολυμπιακό να πιέζει για το γκολ και τον Ρήγα να ψάχνει κάποια αντεπίθεση για να απειλήσει τον Σιδεράκη. Αυτό ήταν το μοτίβο του αγώνα, πριν έρθει το γκολ της λύτρωσης από τον Ζέρη. Μετά από σέντρα στην καρδιά της περιοχής στο 90′, η μπάλα έμεινε ζωντανή στο πέναλτι και ο Ζέρης με τακουνάκι έκανε το 0-1 μέσα σε αποθέωση! Στις καθυστερήσεις ο Ματτέα έπιασε ένα δυνατό σουτ από το υψος της περιοχης, η μπάλα βρήκε και το οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα, με το 0-2 να έρχεται με εντυπωσιακό τρόπο και να βάζει τον επίλογο στο ματς!

20190610 234550 0000

Ρήγας Φεραίος: Χαλιμούρδας, Χότζα (94′ Χασάπης), Βλιώρας, Σπαθής, Γοδενόπουλος, Αποστολίδης (93′ Χόντος), Γάρος, Αλεξίου, Φουρκιώτης, Χριστοφορίδης (46′ Βαϊόπουλος), Τσιακίρης

Ολυμπιακός Βόλου: Σιδεράκης, Κακάμης, Καμπέρης, Κούλπας, Γκαλίτσιος, Κυρίτσης (60′ Νούσιος), Σκοπελίτης (80′ Καρατσόλης), Οικονόμου (75′ Τασιούλης), Αναστασίου (46′  Ζέρης), Βλάχος, Σέττος (60′ Ματτέα)