InternationalEuro 2020: Το αναλυτικό πρόγραμμα όλων των αγώνων!

Avatar for Regista Team Regista Team15/05/2021
https://regista.gr/wp-content/uploads/2020/11/euro.jpg

Σε λιγότερο από ένα μήνα το Euro 2020 ανοίγει αυλαία για μια διοργάνωση που θα διεξαχθεί σε έντεκα πόλεις στην Ευρώπη για τα 60 χρόνια της διοργάνωσης. Δείτε αναλυτικά τα γήπεδα, τις ώρες και το πρόγραμμα της διοργάνωσης.

Έστω και με ένα χρόνο καθυστέρηση λόγω της πανδημίας, το Euro 2020 μετράει αντίστροφα για την έναρξη της διοργάνωσης στις 11 Ιουνίου. Ξεκίνημα από την Ρώμη και το «Ολίμπικο» με τους ημιτελικούς και τον τελικό να είναι προγραμματισμένοι για το Λονδίνο και το Γουέμπλεϊ.

Οι πόλεις που θα φιλοξενήσουν τις 24 ομάδες είναι η Ρώμη, το Λονδίνο, το Μόναχο, η Σεβίλλη, η Αγία Πετρούπολη, το Βουκουρέστι, το Άμστερνταμ, η Γλασκώβη, το Μόναχο, η Βουδαπέστη, η Κοπεγχάγη και το Μπακού.

Οι ώρες έναρξης των αγώνων είναι τρεις, με την πρώτη αναμέτρηση να ξεκινάει στις 16:00, ο δεύτερος αγώνας στις 19:00, ενώ ο βραδινός στις 22:00 με την φάση των ομίλων να φιλοξενείται σε δύο πόλεις.

Ξεκίνημα στην διοργάνωση θα γίνει με τον αγώνα της Τουρκίας με την Ιταλία στην Ρώμη, ενώ στη συνέχεια θα υπάρχουν από τρεις αγώνες κάθε μέρα. Να πούμε εδώ ότι την τελευταία αγωνιστική των ομίλων τα παιχνίδια θα αρχίσουν την ίδια ώρα, ενώ στη συνέχεια στη νοκ άουτ φάση των 16 θα υπάρχουν από δύο αγώνες κάθε μέρα, ένα το απόγευμα κι ένα το βράδυ.  Η φάση των 16 θα ολοκληρωθεί στις 29 Ιουνίου και στη συνέχεια στις 2 και 3 Ιουλίου είναι προγραμματισμένοι οι προημιτελικοί. 

Ο πρώτος ημιτελικός θα διεξαχθεί στις 6 Ιουλίου, ενώ ο δεύτερος την επόμενη ημέρα. Τέλος, ο μεγάλος τελικός του Γουέμπλεϊ θα διεξαχθεί την Κυριακή 11 Ιουλίου στις 22:00 το βράδυ.

Αναλυτικά οι όμιλοι του Euro 2020

1ος Όμιλος (Ιταλία και Αζερμπαϊτζάν): 
Τουρκία
Ιταλία
Ουαλία
Ελβετία

2ος Όμιλος (Δανία και Ρωσία)
Δανία
Φινλανδία
Βέλγιο
Ρωσία

3ος Όμιλος (Ολλανδία και Ρουμανία) 
Ολλανδία
Ουκρανία
Αυστρία
Βόρεια Μακεδονία

4ος Όμιλος (Αγγλία και Σκωτία)
Αγγλία
Κροατία
Σκωτία
Τσεχία

5ος Όμιλος (Ισπανία και Ρωσία)
Ισπανία
Σουηδία
Πολωνία
Σλοβακία

6ος Όμιλος (Γερμανία και Ουγγαρία)
Ουγγαρία
Πορτογαλία
Γαλλία
Γερμανία

* Στην φάση των 16 προκρίνονται οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου και οι τέσσερις καλύτεροι τρίτοι

Το πρόγραμμα του Euro 2020

ΦΑΣΗ ΤΩΝ ΟΜΙΛΩΝ

Παρασκευή (11/6)

22:00 Τουρκία – Ιταλία: Ολίμπικο, Ρώμη (1ος όμιλος)

Σάββατο (12/6)

16:00 Ουαλία – Ελβετία: Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (1ος όμιλος)

19:00 Δανία – Φινλανδία: Πάρκεν, Κοπεγχάγη (2ος όμιλος)

22:00 Βέλγιο – Ρωσία: Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (2ος όμιλος)

Κυριακή (13/6)

16:00 Αγγλία – Κροατία: Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (4ος όμιλος)

19:00 Αυστρία – Βόρεια Μακεδονία: Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (3ος όμιλος)

22:00 Ολλανδία – Ουκρανία: Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (3ος όμιλος)

Δευτέρα (14/6) 

16:00 Σκωτία – Τσεχία : Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (4ος όμιλος)

19:00 Πολωνία – Σλοβακία: Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (5ος όμιλος)

22:00 Ισπανία – Σουηδία: Καρτούχα, Σεβίλλη (5ος όμιλος)

Τρίτη (15/6)

19:00 Ουγγαρία – Πορτογαλία: Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (6ος όμιλος)

22:00 Γαλλία – Γερμανία: Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (6ος όμιλος)

Τετάρτη 16/6) 

16:00 Φινλανδία – Ρωσία: Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (2ος όμιλος)

19:00 Τουρκία – Ουαλία: Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (1ος όμιλος)

22:00 Ιταλία – Ελβετία: Ολίμπικο, Ρώμη (1ος όμιλος)

Πέμπτη (17/6) 

16:00 Ουκρανία – Βόρεια Μακεδονία: Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (3ος όμιλος)

19:00 Δανία – Βέλγιο: Πάρκεν, Κοπεγχάγη (2ος όμιλος)

22:00 Ολλανδία – Αυστρία: Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (3ος όμιλος)

Παρασκευή (18/6)

16:00 Σουηδία – Σλοβακία: Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (5ος όμιλος)

19:00 Κροατία – Τσεχία: Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (4ος όμιλος)

22:00 Αγγλία – Σκωτία: Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (4ος όμιλος)

Σάββατο (19/6)

16:00 Ουγγαρία – Γαλλία: Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (6ος όμιλος)

19:00 Πορτογαλία – Γερμανία: Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (6ος όμιλος)

22:00 Ισπανία – Πολωνία: Καρτούχα, Σεβίλλη (5ος όμιλος)

Κυριακή (20/6)

19:00 Ελβετία – Τουρκία:  Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (1ος όμιλος)

19:00 Ιταλία – Ουαλία: Ολίμπικο, Ρώμη (1ος όμιλος)

Δευτέρα (21/6)

19:00 Ουκρανία – Αυστρία: Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (3ος όμιλος)

19:00 Βόρεια Μακεδονία – Ολλανδία: Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (3ος όμιλος)

22:00 Ρωσία – Δανία: Πάρκεν, Κοπεγχάγη (2ος όμιλος)

22:00 Φινλανδία – Βέλγιο: Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (2ος όμιλος)

Τρίτη (22/6)

22:00 Κροατία – Σκωτία: Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (4ος όμιλος)

22:00 Τσεχία – Αγγλία: Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (4ος όμιλος)

Τετάρτη (23/6)

19:00 Σουηδία – Πολωνία: Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (6ος όμιλος)

19:00 Σλοβακία – Ισπανία: Καρτούχα, Σεβίλλη (6ος όμιλος)

22:00 Πορτογαλία – Γαλλία: Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (6ος όμιλος)

22:00 Γερμανία – Ουγγαρία: Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (6ος όμιλος)

ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16

Σάββατο (26/6)

19:00 Δεύτερος 1ου ομίλου – Δεύτερος 2ου ομίλου:  Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (1)

22:00 Πρώτος 1ου ομίλου – Δεύτερος 3ου ομίλου:  Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (2)

Κυριακή (27/6)

19:00 Πρώτος 3ου ομίλου – Τρίτος 4ου/5ου/6ου ομίλου: Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (3)

22:00 Πρώτος 2ου ομίλου – Τρίτος 1ου/4ου/5ου/6ου ομίλου: Καρτούχα, Σεβίλλη (4)

Δευτέρα (28/6) 

19:00 Δεύτερος 4ου ομίλου – Δεύτερος 5ου ομίλου: Πάρκεν, Κοπεγχάγη (5)

22:00 Πρώτος 6ου ομίλου – Τρίτος 1ου/2ου/3ου ομίλου: Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (6)

Τρίτη (29/6)

19:00 Πρώτος 4ου ομίλου – Δεύτερος 6ου ομίλου: Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (7)

22:00 Πρώτος 5ου ομίλου – Τρίτος 1ου/2ου/3ου/4ου ομίλου: Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (8)

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Παρασκευή (2/7)

19:00 Νικητής 6 – Νικητής 5: Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (1)

22:00 Νικητής 4 – Νικητής 2: Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (2)

Σάββατο (3/7)

19:00 Νικητής 3 – Νικητής 1: Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (3)

22:00 Νικητής 8 – Νικητής 7: Ολίμπικο, Ρώμη (4)

ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Τρίτη (6/7)

22:00 Νικητής 2 – Νικητής 1: Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (1)

Τετάρτη (7/7)

22:00 Νικητής 3 – Νικητής 4: Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (2)

ΤΕΛΙΚΟΣ

Κυριακή (11/7)

22:00 Νικητής 1 – Νικητής 2: Γουέμπλεϊ, Λονδίνο

* Οι αγώνες θα είναι συμπαραγωγή του ΑΝΤ1 με τη NOVA με τα δύο κανάλια να δείχνουν τους αγώνες. 

Πηγή: gazzetta.gr

Κοινοποιήστε το:
Θες να μαθαίνεις πρώτος όλα τα νεα απο το regista;
facebook Κάνε like στη σελίδα του regista στο Facebook
instagram Ακολούθησε το regista στο Instagram
youtube Κάνε εγγραφή στο κανάλι του regista στο Youtube

Acio e Banner 1