Eμφατική η ΑΣΑ – Πήρε το θεσσαλικό ντέρμπι κόντρα στον ΑΟΤ!

AURA TEO
red nose1

Νικήτρια του θεσσαλικού ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής αναδείχθηκε η Αναγέννηση Καρδίτσας που επικράτησε του ΑΟ Τρίκαλα με 4-2. Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ο Μιγκέλ Μπιανκόνι που σκοράρε δύο φορές.

Στο πρώτο μέρος η Αναγέννηση μπήκε εξαιρετικά και άνοιξε το σκορ μόλις στο 3′ με κεφαλιά του Μπιανκόνι μετά από σέντρα του Γκίνη. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν με τον ΑΟ Τρίκαλα να μην μπορεί να βγάλει αντίδραση. Λίγα δευτερόλεπτα πριν την ολοκήρωση των πρώτων 45′, ο Πολίτης με διαγώνιο σουτ κλείδωσε την υπόθεση νίκη, κλειδώνοντας το «τρίποντο».

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΣΑ του Περικλή Αμανατίδη έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της και στο 49′ έκανε το 3-0 και πάλι με τον Μπιανκόνι. Ο Μπραμπίγια εκτέλεσε το κόρνερ,  Βραζιλιάνος φορ σηκώθηκε ψηλότερα από όλους και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 71′ ο Μπαξεβάνος ανατράπηκε εντός της περιοχής του Γκέκα, με τον Ριζογιάννη να ευστοχεί για το 3-1. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Κουτσιανικούλης ανέβασε ακόμα περισσότερο το δείκτη του σκορ για το 4-1. Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε και πάλι με πέναλτι ο Παντελής Ριζογιάννης.

Οι συνθέσεις:

Αναγέννηση Καρδίτσας (Περικλής Αμανατίδης): Γκέκας, Καρανίκας (82’ Λώττας), Γκόλιας, Κοτσώνης, Σταμόπουλος, Λαγός, Γκίνη (73’ Βιντάλ), Πλέγας, Μπραμπίγια (60’ Μάνιος), Πολίτης (73’ Κουτσιανικούλης), Μπιανκόνι (59’ Μπάλλας)

ΑΟ Τρίκαλα (Χόρχε Αμπέντε): Σεντουριόν, Σανδραβέλης (55’ λ. τρ. Πέλκας), Νιάρος, Παρέδες, Ριζογιάννης, Ρεκίν, Χειρίτραντας, Ελευθεριάδης (65’ Αουντίνο), Μπαξεβάνος (77’ Ντιαλόσι), Κουσκουνάς (77’ Νίζιτς), Ευθυμίου