Μπαράζ ανόδου ΕΠΣ: Πέρασε με “τεσσάρα” από την Καρδίτσα ο Πύρασος πλησιάζοντας στην άνοδο!

AURA TEO
red nose1

Άλλη μια επιβλητική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Πύρασος Νέας Αγχιάλου, επικρατώντας εκτός έδρας με σκορ 1-4 του Αστέρα Καρδίτσας. Σκόρερ για την ομάδα του Γιάννη Σιαμέτη ο Ρακής στο 23′, ο Ζάχος στο 60′ και ο Βλάχος στο 67′ και στο 81′.

Η ομάδα του Γιάννη Σιαμέτη ευτύχησε να προηγηθεί στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 23ο λεπτό, ο Αγιασιώτης εκτέλεσε ένα φάουλ με τη μπάλα να φτάνει στον Ρακή ο οποίος με όμορφη κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γεωργαντζά και έγραψε το 0-1 για την ομάδα του.

Η απάντηση των γηπεδούχων όμως ήρθε άμεσα.

Στο 25ο λεπτό, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ο Τζέκος πήρε την πρώτη κεφαλιά και στη συνέχεια ο Ζάρρας ήταν αυτός που με νέα κεφαλιά ισοφάρισε για την ομάδα της Καρδίτσας.

Το 1-1 παρέμεινε έως το τέλος του πρώτου μέρους με τους φιλοξενούμενους πάντως να χάνουν μια σπουδαία ευκαιρία στο 42ο λεπτό, με τον Βλάχο να αστοχεί σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ στέλνοντας τη μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Τελικά, οι κυανόλευκοι επανήλθαν στο προβάδισμα με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα.

Στο 60ο λεπτό, ο Ροτζέριο έβγαλε κάθετη πάσα για τον Βλάχο, αυτός γύρισε παράλληλα για τον Ζάχο ο οποίος τελείωσε ψύχραιμα τη φάση, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και σημείωσε το 1-2.

Λίγα λεπτά αργότερα μάλιστα, οι παίκτες του Γιάννη Σιαμέτη πέτυχαν και τρίτο τέρμα.

Στο 67ο λεπτό, ο Παπαδόπουλος πέρασε κάθετη πάσα στον Βλάχο, ο οποίος ήταν μόνος από τα αριστερά, επιτάχυνε όμως και πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο και από δύσκολη, πλάγια θέση πλάσαρε εύστοχα και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-3.

Το κερασάκι στην τούρτα για τον Πύρασο μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Στο 81ο λεπτό, ο Οικονόμου έκανε όμορφη ατομική προσπάθεια από τα δεξιά, έβγαλε συστημένη σέντρα για τον Βλάχο ο οποίος με εναέριο τελείωμα στην κίνηση, χωρίς να αφήσει τη μπάλα να σκάσει κάτω, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-4 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Αστέρας Καρδίτσας (Παφλιάς): Γεωργαντζάς, Κοντοβάς, Μάττας, Ζάρρας, Καραγκούνης, Βαγγελάκος, Μίχος, Ρόβας, Τσιρογιάννης, Μπιτέλης, Τζέκος

Πύρασος (Σιαμέτης): Kεφαλάς, Δημητριάδης, Παπαδόπουλος, Ρακής, Μιχόπουλος, Αγιασιώτης (83′ Θεοδωρόπουλος), Αραπίτσας (79′ Μπόλης), Ροτζέριο, Βλάχος, Οικονόμου, Ζάχος (61′ Φουρκιώτης)