InternationalΤο πανόραμα του Nations League: To Final 4, οι προβιβασμοί και οι υποβιβασμοί

https://regista.gr/wp-content/uploads/2020/09/nationsleague_registaGR.jpg

Στο Final-4 (Nations League Finals) για τη διεκδίκηση του τροπαίου της διοργάνωσης, προκρίθηκαν οι νικήτριες των τεσσάρων ομίλων της League A: Η Ιταλία, το Βέλγιο, η Γαλλία και η Ισπανία.

Οι τέσσερις ομάδες θα διεκδικήσουν το κύπελλο σε περίπου 11 μήνες από σήμερα, ήτοι από τις 6 Οκτωβρίου (ημιτελικοί) έως τις 10 Οκτωβρίου 2021 (μικρός και μεγάλος τελικός), με πιθανότερη έδρα της τελικής φάσης τα γήπεδα της Ιταλίας, η οποία έχει ήδη προτείνει στην UEFA να αναλάβει το Final-4.

Η κλήρωση της τελικής φάσης και τα ζευγάρια και τη σειρά των ημιτελικών, θα πραγματοποιηθεί στις 3 Δεκεμβρίου 2020 κατά την επόμενη συνεδρίαση της Εκτελεστικής Επιτροπής της ευρωπαϊκής ποδοσφαιρικής συνομοσπονδίας.

Όσον αφορά το δεύτερο… πιάτο της τελευταίας αγωνιστικής, κύλησε χωρίς εκπλήξεις καθώς η Ιταλία πέρασε εύκολα (2-0) από τη Βοσνία και κατέκτησε την πρωτιά στο 1ο γκρουπ, ενώ το Βέλγιο επικράτησε 4-2 της Δανίας και έμεινε στην κορυφή του 2ου.

Από τις υπόλοιπες κατηγορίες ξεχώρισε η μεγάλη ανατροπή στον 2ο όμιλο της League Β όπου την πρώτη θέση πήρε και την άνοδο πήρε η Τσεχία χάρη στη νίκη της (2-0) επί της Σλοβακίας, αλλά κυρίως εξαιτίας της απρόσμενης ήττας (1-0) της Σκωτίας από την αδιάφορη ομάδα του Ισραήλ. Ανατροπή είχαμε και στον 3ο όμιλό της ίδιας κατηγορίας με τη Ρωσία να υφίσταται συντριβή 5-0 (4-0 ημίχρονο) στην έδρα της Σερβίας και να χάνει την πρώτη θέση από την Ουγγαρία που νίκησε 2-0 την Τουρκία.

Νικητές των 4 ομίλων της League A που θα συμμετάσχουν στο Nations League Finals
1ος Όμιλος: Ιταλία
2ος Όμιλος: Βέλγιο
3ος Ομιλος: Γαλλία
4ος Όμιλος: Ισπανία

Υποβιβάζονται από τη League A, στη League B
1ος Όμιλος: Βοσνία
2ος Ομιλος: Ισλανδία
3ος Όμιλος: Σουηδία
4ος Όμιλος: Ελβετία ή Ουκρανία

Προβιβάζονται από τη League B, στη League A
1ος Όμιλος: Αυστρία
2ος Όμιλος: Τσεχία
3ος Όμιλος: Ουγγαρία
4ος Όμιλος: Ουαλία

Υποβιβάζονται από τη League B, στη League C
1ος Όμιλος: Β. Ιρλανδία
2ος Όμιλος: Σλοβακία
3ος Όμιλος: Τουρκία
4ος Όμιλος: Βουλγαρία

Προβιβάζονται από τη League C, στη League B
1ος Όμιλος: Μαυροβούνιο
2ος Όμιλος: Αρμενία
3ος Όμιλος: Σλοβενία
4ος Όμιλος: Αλβανία

Οδηγούνται σε Play-outs υποβιβασμού από τη League C, στη League D (24/25 Μαρτίου 2022 και 28/29 Μαρτίου 2022 οι αγώνες)
1ος Όμιλος: Κύπρος
2ος Όμιλος: Εσθονία
3ος Όμιλος: Μολδαβία
4ος Όμιλος: Καζακστάν

Προβιβάζονται από τη League D στη League C
1ος Όμιλος: Ν. Φερόε
2ος Όμιλος: Γιβραλτάρ

Κοινοποιήστε το: