Άλλα ΣπορΒ’ Εθνική: «Έφαγαν» τους Βολιώτες οι Τρικαλινοί – Αποτελέσματα και βαθμολογία στον 3ο όμιλο

https://regista.gr/wp-content/uploads/2021/05/basket.jpg

barbersalon Avra

Βόλος – Τρίκαλα… σημειώσατε 2! Οι τρικαλινές ομάδες επικράτησαν στα δύο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής στον 3ο όμιλο της Β’ Εθνικής, με τους Ίκαρους να σημειώνουν τη μεγαλύτερη νίκη της ημέρας, καθώς έφυγαν με το “διπλό” από την έδρα της Νίκης Βόλου με σκορ 62-64.

Ο Αίολος-Γόμφοι, από τη μεριά του, δημιούργησε διαφορά 14 πόντων στο 3ο δεκάλεπτο (55-41) και επιβλήθηκε εκτός έδρας του Ολυμπιακού Βόλου με 70-64, φτάνοντας τις έξι σερί νίκες.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το παιχνίδι με την ουραγό Μελίκη ο Ερμής Σχηματαρίου, ο οποίος έκλεισε την 1η περίοδο με διαφορά 20 πόντων (28-8) και έφτασε με χαρακτηριστική άνεση στο τελικό 80-41.

Το δικό του νικηφόρο σερί συνέχισε στη Λαμία και ο Έσπερος, που κατέβαλε τον Πρωτέα Γρεβενών με 73-65 και παρέμεινε αήττητος στο γήπεδό του (6-0).

Σε διαρκή ανοδική πορεία βρίσκεται και η Δόξα Λευκάδας. Η ομάδα του Γιώργου Ζαφειρούδη βρήκε τον τρόπο να σημειώσει την 4η συνεχόμενη νίκη της με 64-57 στον Παλαμά και να υποχρεώσει τους Τιτάνες σε 5η σερί ήττα.

Ο ΑΓΣΙ ήταν ο θριαμβευτής στο ντέρμπι των Ιωαννίνων, καθώς ξεπέρασε το κακό ξεκίνημα (13-2 στο 6’), προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 26’ (41-43) και νίκησε εκτός έδρας το IBC (67-72). Το “κλειδί” της νίκης ήταν το εντυπωσιακό σερί 0-14 που έκανε ο ΑΓΣΙ στο 3ο δεκάλεπτο, κατορθώνοντας να ξεφύγει ακόμα και με 10 πόντους διαφορά (44-54 στο 29’).

ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΣΚΟΡΕΡ ΤΗΣ 10ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

  1. Μανδαλάκης (Τιτάνες Παλαμά) 30
  2. Mουρατίδης (IBC) 23
  3. Ψάλτου (ΑΓΣ Ιωαννίνων) 23

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Νίκη Βόλου – Ίκαροι Τρικάλων 62-64
Ολυμπιακός Βόλου – Αίολος-Γόμφοι 64-70
Έσπερος Λαμίας – Πρωτέας Γρεβενών 73-65
IBC – ΑΓΣ Ιωαννίνων 67-72
Ερμής Σχηματαρίου – Μελίκη 80-41
Τιτάνες Παλαμά – Δόξα Λευκάδας 57-64

Ρεπό: Αναγέννηση Καρδίτσας

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Ερμής Σχηματαρίου 9-1 (791-630) 19
——————————————————
2. Ικαροι Τρικάλων 8-1 (732-620) 17
3. Αίολος-Γόμφοι 8-1 (631-522) 17
4. Εσπερος Λαμίας 7-2 (624-598) 16
5. Δόξα Λευκάδας 6-3 (600-550) 15
6. Νίκη Βόλου 4-6 (679-639) 14
7. ΑΓΣΙ 4-5 (624-650) 13
8. IBC 3-7 (680-707) 13
9. Πρωτέας Γρεβενών 3-6 (596-637) 12
10. Αναγέννηση Καρδίτσας 3-6 (533-625) 12
——————————————————
11. Ολυμπιακός Βόλου 2-7 (608-622) 11
12. Τιτάνες Παλαμά 2-7 (608-697) 11
13. Μελίκη 1-8 (546-755) 10

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (11Η – 22/12, 17:00)

Ίκαροι Τρικάλων – Ολυμπιακός Βόλου
Αίολος-Γόμφοι – Έσπερος Λαμίας
Πρωτέας Γρεβενών – Τιτάνες Παλαμά
ΑΓΣ Ιωαννίνων – Νίκη Βόλου
Μελίκη – IBC
Δόξα Λευκάδας – Αναγέννηση Καρδίτσας

Ρεπό: Ερμής Σχηματαρίου

ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΑΓΩΝΑ

Νίκη Βόλου – Ικαροι Τρικάλων 62-64
Δεκάλεπτα: 17-15, 33-34, 52-52, 62-64
Διαιτητές: Λουλουδιάδης, Αγραφιώτης Γρ., Βασιλόπουλος
Νίκη Βόλου (Μαύρος): Σαριμπαλίδης 1, Βερτζάγιας 19, Μπουσκολίτης 3 (1), Ζησόπουλος 3 (1), Λόλας 12, Ξενιτίδης 14 (3), Καλλές 6, Σκουφέζης 3 (1), Σπανόπουλος 1.
Ίκαροι Τρικάλων (Γιασσάρης): Τσιαβές 7 (2), Παπαχρήστος 18 (2), Κατσαρές 6 (2), Παρδακάς 9 (1), Τριανταφύλλου 11 (1), Αμβράζης 13 (2), Κοϊτσάνος, Μπουργανός, Σπυράκος.

Ολυμπιακός Βόλου – Αίολος-Γόμφοι 64-70
Διαιτητές: Τσιαπλής, Καρακώστας, Παπανικολάου Γ.
Δεκάλεπτα: 16-12, 30-31, 41-55, 64-70
Ολυμπιακός Βόλου (Βλιώρας): Γκοντόπουλος 19 (3), Ίλτσογλου 18 (3), Αναγνωστόπουλος 3 (1), Ιατρόγλου, Ευαγγελινός 2, Σιμάκης 9 (1), Παρασκευάς 9, Γιαννίκης, Σταθούρος 4 (1), Αγκρής.
Αίολος-Γόμφοι (Φόρος): Κολότσιος 7 (1), Τσιγγενόπουλος 4, Μόσιαλος 3, Χατζής 6, Ιωάννου 13 (3), Τσιακάρας, Ψύρρας 12 (4), Θέος 17 (2), Δέσπος 8.

IBC – ΑΓΣ Ιωαννίνων 67-72
Διαιτητές: Πράττος, Παπαθανασίου Κ., Λυγούρας
Δεκάλεπτα: 20-13, 38-32, 47-56, 67-72
IBC (Παπαδόπουλος): Mουρατίδης 23 (2), Τσατάλας 15 (1), Ξιούρας 8 (2), Ρούζιος 8 (2), Σταμίρης 6, Σπηλιόπουλος 6 (1), Καραμπίνης 2.
ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης-Καννής): Γυφτάκης 11, Νικολόπουλος 11 (1), Καννής 12, Αντωνίου 3, Βαγγέλης 4, Ιωαννίδης, Μάντζιος 8, Ψάλτου 23.

Ερμής Σχηματαρίου – Μελίκη 80-41
Διαιτητές: Μπούκας, Χαϊνά, Καραμπιτσάκος
Δεκάλεπτα: 28-8, 36-20, 67-30, 80-41
Ερμής Σχηματαρίου (Οικονόμου): Κυριακόπουλος 8 (2), Ανδρέου 4, Δουρούκης, Ζαρμακούπης 13, Χατζηγιαννάκης 8 (1), Καλημέρης 11, Χάλιος 4, Καρακωνσταντάκης, Δημητριάδης 15, Μπακέας 8 (2), Ζορμπάνος 3 (1), Μπόρσης 6.
Μελίκη (Ασλανίδης): Τζιοβάρας 11, Κυριάκου 2, Γατόπουλος, Μωυσίδης 7 (1), Ντόβας, Ρογγότης 6, Μπόγιας, Αλευρίδης 15 (1), Ματράκας, Ντόβας, Εσερπόγλου, Πεϊμανίδης.

Τιτάνες Παλαμά – Δόξα Λευκάδας 57-64
Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου, Δέλλας, Τσάνταλη
Δεκάλεπτα: 9-10, 27-23, 40-36, 57-64
Τιτάνες Παλαμά (Χαντζιάρας): Τσούμας Γ. 2, Μάνος, Τσουμας Σ. 11 (2), Καραδήμας 10 (1), Ξένος, Σφακιανός, Φαλιάκης, Μανδαλάκης 30 (3), Μούμογλου, Αρχοντούλης, Βλάχος 4.
Δόξα Λευκάδας (Ζαφειρούδης): Σταματέλος 8, Αργυρός 5 (1), Κοντούδης 17, Κατωπόδης 5 (1), Βαγενάς 13 (1), Μούτσα, Καφφες, Μαλφας, ΤΖακόπουλος , Κουρτίδης 16 (1), Καραγιαννίδης, Λαζάρου.

Εσπερος Λαμίας – Πρωτέας Γρεβενών 73-65
Δεκάλεπτα: 20-14, 41-30, 64-49, 73-65
Διαιτητές: Μαραμής, Κατωτικίδης, Γεωργούλης
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Λάππας 9 (1), Τσεσμετζίδης 13 (3), Ρουμελιώτης 6 (2), Φύκας 15 (1), Πάππος 14 (2), Τεπετίδης 7 (1), Παπαργυρόπουλος 9, Στεφάνου, Ευθυμίου, Μπακόλιας, Αργύρης, Ρίκος.
Πρωτέας Γρεβενών (Χασιώτης): Γριψιος 17 (1), Κλοναρας 12, Παλάσκας 4, Καραγιαννίδης 2, Σιπιτάνος 9, Κωνσταντίνου 11 (3), Μπαζιώρης 2, Μαλιούρας 8, Ασλανίδης, Κυράτσης, Παπαδόπουλος.

πηγή: basketblog

Acio
Κοινοποιήστε το:
Θες να μαθαίνεις πρώτος όλα τα νεα απο το regista;
facebook Κάνε like στη σελίδα του regista στο Facebook
instagram Ακολούθησε το regista στο Instagram
youtube Κάνε εγγραφή στο κανάλι του regista στο Youtube