ΑΕΛΆλμα παραμονής για την ΑΕΛ!

Τεράστια νίκη πέτυχε με 0-1 η ΑΕΛ κόντρα στον Ατρόμητο, προσπερνώντας τον Παναιτωλικό και βλέποντας την υπόθεση παραμονή πιο αισιόδοξα από ποτέ!

Αναγνωριστικά κύλησαν τα πρώτα λεπτά στο Περιστέρι, με τις δύο ομάδες να είναι επιφυλακτικές και να δίνουν ιδιαίτερο βάρος στα μετόπισθεν. Η ΑΕΛ ανέβασε στροφές και στο 20΄”άγγιξε” το γκολ, όταν το δυνατό σουτ του Ακούνια έξω από την περιοχή πέρασε μόλις άουτ. Ίδια κατάληξη και στο σουτ του Σάλομον ένα λεπτό μετά, ενώ ο Νάγκι βρήκε απάντηση στο σουτ του Γκάλο στο 38΄ κρατώντας την εστία του απαραβίαστη.

Στο 41ο λεπτό ήρθε το γκολ για την ΑΕΛ! Ο Μανδάς έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του έπειτα από κεφαλιά του Ντουρμισάι, με τον Στίφλερ να καιροφυλακτεί και από κοντά να σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1, πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ στην εν Ελλάδι καριέρα του. Στο 45′ παραλίγο να έχουμε.. έμφραγμα για τους “βυσσινί” όταν ο Μανούσος έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι με κεφαλιά, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Αγκάγιεφ δεν κατάφερε να σκοράρει από εξαιρετική θέση. Σκορ ημιχρόνου 0-1.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με καλή φάση για τον Ατρόμητο στο 52′, με τον Νάγκι να επεμβαίνει στο σουτ του δραστήριου Μανούσου και να κρατά το μηδέν. Στο 60΄ο Μανούσος πέτυχε το γκολ, όμως το τέρμα ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Οι πολλές αλλαγές και τα φάουλ “κατέστρεψαν” το ρυθμό του αγώνα, με τις καλές στιγμές μπροστά από τις δύο εστίες να είναι ελάχιστες. Οι παίκτες του Φέστα άρχισαν να παίζουν με το ρολόι, διαχειριζόμενοι άψογα το προβάδισμα τους, κρατώντας μακριά από την εστία τους τον αναιμικό Ατρόμητο.

Τελικό σκορ 0-1, με την ΑΕΛ να κάνει τεράστιο άλμα παραμονής, να προσπερνά τον Παναιτωλικό και να πλησιάζει τον τρίτο από το τέλος ΟΦΗ στον ένα βαθμό!

Ο απόλυτος τελικός παραμονής για την ΑΕΛ έρχεται την επόμενη αγωνιστική τον πλέι άουτ στην έδρα της Λαμίας.

Ατρόμητος: Μανδάς (71′ Θεοδωράκης), Γούτας, Μαυρομμάτης, Γκαλβάο, Γκάλο, Σάλομον, Ούμπιδες, Νάτσος (58′ Μουνίθ), Ενσικουλού (37′ Αγκάγιεφ), Χριστοδουλόπουλος (71′ Μάτιτς), Μανούσος

ΑΕΛ: Νάγκι, Μπέρτος, Γιακιμόβσκι (64′ Ηλιάδης), Τσόσιτς, Μαξιμένκο, Κολομπίνο, Στίφλερ, Ακούνια (88′ Γκράουρ), Ντουρμισάϊ (87′ Μιλοσάβλιεβιτς), Μπεν Χατίρα (75′ Ζίζιτς), Γλυνός (64′ Νικολιάς)