ΤρίκαλαΣτο ύψος του ο ΑΟΤ, άξιζε κάτι καλύτερο κόντρα στην Ξάνθη!

Σπουδαίο βαθμό απέσπασε κόντρα στην Ξάνθη ο ΑΟΤ των.. χιλίων προβλημάτων, με τους κυανέρυθρους να αξίζουν κάτι καλύτερο από τον αγώνα, αλλά να μένουν στο 0-0 με τους Ακρίτες!

Τα Τρίκαλα ξεκίνησαν πολύ δυνατά το ματς, αγγίζοντας το 1-0 μόλις στο 5ο λεπτό. Ο Ευθυμίου έκανε υπέροχη προσπάθεια από τα αριστερά, γύρισε παράλληλα στην καρδιά της περιοχής, όμως ο Ελευθεριάδης δεν πλάσαρε σωστά, με τον Πέλκα στη συνέχεια της φάσης να στέλνει την μπάλα άουτ! Η Ξάνθη προσπάθησε να ισορροπήσει μετά το γερό “μπάσιμο” των γηπεδούχων, με την κεφαλιά του Μικελτάντζε και το σουτ του Σιατραβάνη να μην απειλούν όμως σοβαρά τον Γιακουμή.

Παρά τον δυνατό αέρα που δυσκόλευε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών, ο ρυθμός του αγώνα ήταν αρκετά καλός, με σημαντικές στιγμές μπροστά από τις δύο εστίες. Η μεγαλύτερη όλων, μετά από τη φάση του 5ου λεπτού ήρθε στο 42′ και πάλι για τον ΑΟΤ. Ο Ίτσο απέκρουσε το σουτ του Σταματή, ενώ στην πορεία της φάσης ο Ευθυμίου από πλάγια θέση δεν κατάφερε να βρει στόχο και να ανοίξει το σκορ. Έτσι το 0-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, με τα Τρίκαλα να αξίζουν κάτι καλύτερο βάσει της ποιότητας των ευκαιριών που δημιούργησαν.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε και πάλι με τον ΑΟΤ σε θέση οδηγού, με τον Ίτσο να αποκρούει εντυπωσιακά το δυνατό σουτ του Σκόνδρα. Ο ρυθμός συνέχισε να είναι ικανοποιητικός, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ, χωρίς να έχουμε όμως τις κλασσικές ευκαιρίες του πρώτου ημιχρόνου. Στο 75′ ο Καπνίδης δεν κατάφερε να πλασάρει στην έξοδο τον Γιακουμή, ενώ στο 80′ ο Ίτσο μπλόκαρε το σουτ του Σταματή από καλή θέση. Στο 89′ σημειώθηκε η τελευταία σπουδαία φάση και πάλι για τον ΑΟΤ, με τον Παπαγεωργίου να εξαπολύει έναν.. κεραυνό αλλά να βλέπει τη μπάλα να περνά μόλις άουτ. Τελικό σκορ 0-0!

Επόμενος αντίπαλος για τα Τρίκαλα ο Καραϊσκάκης στις 11/4, σε μία ευκαιρία για τους κυανέρυθρους να απομακρυνθούν οριστικά από τα χαμηλότερα στρώματα της βαθμολογίας.

ΑΟ Τρίκαλα: Γιακουμής, Τάχατος, Ριζογιάννης, Σουλιώτης, Νιάρος, Σκόνδρας, Παπαγεωργίου, Ευθυμίου, Πέλκας (90′ Πανίδης), Ελευθεριάδης, Σταματής (82′ Ντιαλόσι)

Ξάνθη: Ίτσο, Γκαρσία, Μικελτάντζε (73′ Καπνίδης), Τάτος, Πέτροβιτς, Μπριλάντε, Βέρκερ, Σιατραβάνης (81′ Ντίνας), Σρόιχεν (46′ Παπάζογλου Θ.), Παπάζογλου Τ. (56′ Τσαμούρης), Δημούτσος (81′ Τεσίγια)