Αναγέννηση ΚαρδίτσαςΑναγέννηση Καρδίτσας: Mεγάλη πρόκριση κόντρα στον Αλμωπό – MVP o Γκέκας

barbersalon Avra

Μία σπουδαία πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας πανηγύρισε η Αναγέννηση Καρδίτσας, καθώς επικράτησε με σκορ 2-0 στα πέναλτι (1-1 παρ. / 0-0 κ.δ.) του Αλμωπού Αριδαίας.

Απόλυτα κυρίαρχη – Δεν βρήκε δίχτυα

H πρώτη καλή φάση της αναμέτρησης και ανήκε στους θεσσαλούς. Ο Κουτσιανικούλης δοκίμασε το πόδι εκτός περιοχής, με τον Παϊτέρη να μπλοκάρει με δυσκολία. Ένα λεπτό αργότερα ο Σταμόπουλος έκανε τη σέντρα, με τον Κουτσιανικούλη να πιάνει την κεφαλιά, όμως και πάλι είδε τον Παϊτέρη να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.

Στο 15′ η ΑΣΑ απώλεσε μεγάλη ευκαιρία με Μπραμπίγα. Ο Πολίτης βρήκε τον βιρτουόζο μεσοεπιθετικό, εκείνος σούταρε, αναγκάζοντας τον Παϊτέρη να διώξει με δυσκολία σε κόρνερ. Η Αναγέννηση δεν το έβαλε κάτω και συνέχισε να πιέζει και να προσπαθεί να βρει το δρόμο προς την εστία των φιλοξενούμενων.

Στο 35ο λεπτό ο Πολίτης εκτέλεσε το φάουλ, η άμυνα απομάκρυνε και η μπάλα έφτασε στον Πλέγα, ο οποίος σούταρε στην κίνηση αλλά δε βρήκε στόχο. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Αναγέννηση να είναι σαφώς ανώτερη, να έχει αρκετές ευκαιρίες, όμως δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα.

Ο Παϊτέρης κράτησε όρθιοτον Αλμωπό

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Αλμωπός «απείλησε» για πρώτη φορά. Στο 50ο λεπτό ο Πέττας σούταρε, με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι. Στο 62ο λεπτό η Αναγέννηση έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί, όταν ο Μπραμπίγια πήρε την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση, όμως ο Παϊτέρης απέκρουσε. Στο 74ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ και φάση διαρκείας στην περιοχή, ο Κουτσιανικούλης σούταρε όμως η άμυνα απομάκρυνε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Με το ματς να μπαίνει στην τελική του ευθεία η Αναγέννηση άγγιξε το 1-0 με τον Μπιανκόνι στο 80ο λεπτό. Μπιανκόνι σούταρε υπό πίεση από πλάγια θέση, χωρίς να βρει το στόχο. Τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας ένα ανάποδι ψαλίδι του Κλάους το οποίο κατέληξε κόρνερ μετά την παρέμβαση των αντίπαλων αμυντικών.

Παράταση για γερά νεύρα

Ο Αλμωπός μπήκε εξαρετικά στον έξτρα χρόνο και σκόραρε μόλις στο 94′ με τον Ρόβα να εκμεταλλεύται το λάθος της θεσσαλικής άμυνας. Η ΑΣΑ απάντησε σχεδόν άμεσα και στο 102′ έφερε το ματς στα ίσα με δυνατό σουτ του Αθανασιάδη.

Στο δεύτερο μέτος της παράτασης δεν υπήρξαν πολλές ευκαιρίες με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι όπου η Αναγέννηση Καρδίτσας πανηγύρισε την πρόκριση με 2-0. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Νέστορας Γκέκα που απέκρουσε δύο πέναλτι. Τα γκολ των κιτρινόμαυρων πέτυχαν οι Μπιανκόνι και Λαρρέα.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Περικλής Αμανατίδης): Γκέκας, Λαρρέα, Γκόλιας(110′ Κοτσώνης), Καρανίκας, Σταμόπουλος(85′ Γκουγκούδης), Πλέγας(75′ Γκίνη), Λαγός, Πολίτης(75′ Ξέρρας), Μπραμπίγια(62′ Αθανασιάδης), Κουτσιανικούλης(85′ Λώττας), Μπιανκόνι